Japonia podwaja dopłaty do EV

0
źródło: smartcitiesworld.net

Według doniesień japońskich mediów rząd Japonii planuje podwoić dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych w ramach budżetu uzupełniającego na 2020 rok. Dopłaty obejmują zarówno samochody prywatne jak i służbowe. Japan Times podaje, że maksymalna kwota przypadająca na pojazd elektryczny ma zostać podniesiona z obecnych 400 000 jenów (3 200 euro) do 800 000 jenów (6400 euro). Warunkiem przyznania dopłaty jest ładowanie pojazdów wyłącznie energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Raport Japan Times opiera się wyłącznie na informacjach Jiji Press więc prawdopodobnie na potwierdzenie informacji o zwiększeniu dopłat trzeba będzie poczekać do ogłoszenia rozporządzenia rządu.

Gazeta donosi, że założeniem rządu jest objęcie zwiększoną dopłatą pojazdów elektrycznych zasilanych samodzielnie wytwarzaną energią słoneczną lub zieloną energią kupowaną od firm energetycznych. To zastrzeżenie obowiązuje również uzyskanie dopłaty do samochodów hybrydowych typu plug-in, ale w tym przypadku kwota nie zostaną zwiększona. Dopłaty do pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi również mają pozostać bez zmian. Ich wysokość jest już na ten moment znacznie większa i wynosi 1,25 miliona jenów (około 9800 euro). To pokazuje, jaki nacisk rząd Japonii kładzie na pojazdy z napędem wodorowym. Toyota Mirai to na ten moment jedyny samochód z ogniwami paliwowymi produkowany masowo na rynku międzynarodowym.

Rząd japoński jest wielkim orędownikiem gospodarki wodorowej, co znalazło również odzwierciedlenie przy uruchomieniu sojuszu wodorowego (Toyota i osiem innych japońskich firm w celu promowania tworzenia łańcucha dostaw i globalnych partnerstw w sektorze wodoru ogłosiło w październiku 2020r. utworzenie „Japan Hydrogen Association” (JH2A)).

źródło: electrive.com