„Mobilne” stacje ładowania z magazynem energii od VW i E.ON

0
SZYBKIE STACJE ŁADOWANIA, ŁADOWARKI, STACJA ŁADOWANIA Z MAGAZYNEM ENERGII, STACJA ŁADOWANIA Z BATERIĄ, SZYBKA STACJA ŁADOWANIA VOLKSWAGEN, SZYBKA STACJA ŁADOWANIA E.ON, SZYBKA STACJA ŁADOWANIA E.ON DRIVE BOOSTER, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, MAGAZYN ENERGII, SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY, BEV

E.ON i Volkswagen rozpoczęły w Niemczech zbieranie zamówień na swoją szybką stację ładowania wyposażoną w magazyn energii. E.ON Drive Booster to stacja ładowania, która może jednocześnie ładować dwa samochody elektryczne z mocą 150 kW nawet w miejscach, gdzie sieć energetyczna nie zapewnia odpowiednich parametrów ładowania.

Już na targach IAA w 2017 roku Volkswagen zaprezentował koncepcję takich niezależnych od sieci punktów ładowania. Na początku 2019 roku niemiecki koncern ponownie przedstawił zapowiedź przyszłej „mobilnej” stacji szybkiego ładowania.

Montaż stacji ładowania E.ON Drive Booster

Dzięki połączeniu punktów ładowania z baterią – magazynem energii, taką stację będzie można zainstalować praktycznie wszędzie, bo do jej działania nie są wymagane żadne prace inżynieryjne ani regulacja połączenia z siecią, a stację w razie potrzeby można bardzo łatwo przenieść w inne miejsce. Do jej działania wymagane jest jedynie gniazdo 16, 32, 64 A CEE oraz solidny fundament. Jest to stacja typu „plug-and-play”. Instalacja jest prosta: umieść ją, podłącz i skonfiguruj online. Niemiecki gigant motoryzacyjny ponad półtora roku temu ujawnił, że nad swoim projektem współpracuje z E.ON – niemiecką spółką energetyczną.

W Niemczech można już składać zamówienia na ładowarki, aczkolwiek ich cena nie jest jeszcze znana, ale jak podaje E.ON, ma to być ekonomiczne rozwiązanie.

E.ON i Volkswagen to nie jedyni gracze na rynku „mobilnych” stacji ładowania. Koncern energetyczny Uniper ogłosił niedawno plany udostępnienia w Niemczech ponad 1300 takich punktów szybkiego ładowania w perspektywie do końca 2024 r. w ramach oferty “infrastructure-as-a-service”. Specjalistami w technologii szybkich stacji ładowania z magazynem energii są również ADS-TEC Energy i Jolt Energy.

Pierwszy E.ON Drive Booster uruchomiony został w niemieckim mieście Essen. Stacja nie czerpie energii bezpośrednio z sieci, ale z zintegrowanego systemu magazynowania – z baterii. Volkswagen wyjaśnia, że ​​do działania stacji ładowania wystarcza zwykłe podłączenie do sieci oraz wbudowana bateria. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest ładowanie dwóch samochodów równolegle z mocą do 150 kW.

Oczekuje się, że nowa stacja ładowania znajdzie szczególne zainteresowanie wśród przedsiębiorstw użyteczności publicznej i gmin, a także stacji paliw. Oferta jest również dostosowana do elektryfikacji parkingów przy centrach handlowych oraz firm logistycznych, takich jak usługi kurierskie. Cytując Thomasa Schmall, członka zarządu ds. technologii w Volkswagen AG i dyrektora generalnego Volkswagen Group Components: „Bierzemy rozbudowę infrastruktury ładowania we własne ręce i dążymy do współpracy z silnymi partnerami, aby doprowadzić do pięciokrotnego wzrostu liczby szybkich ładowarek w Europie do 2025 roku. Dzięki naszej współpracy z firmą E.ON stacje szybkiego ładowania opracowane i wyprodukowane przez Volkswagen Group Components mogą być już oddane do użytku. Idealnie nadają się do wsparcia szybkiej rozbudowy infrastruktury ładowania, ponieważ czas i koszty wymagane do instalacji są minimalne.

źródło: volkswagen-newsroom.com , eon.com