Powstał największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów EV

0
HYDROVOLT RECYKLING BATERII, HYDROVOLT NORWEGIA, HYDROVOLT SPÓŁKA, NORTHVOLT PRODUKCJA BATERII, NORTHVOLT RECYKLING BATERII, RECYKLING BATERII Z SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, ILE PROCENT BATERII MOŻNA ODZYSKAĆ W RECYKLINGU, WYDAJNOŚĆ RECYKLINGU BATERII Z SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, WYDAJNOŚĆ ODZYSKIWANIA SUROWCÓW Z BATERII, BATERIA Z KATODĄ Z RECYKLINGU, PRODUKCJA BATERII DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W EUROPIE, PRODUCENT BATERII DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W EUROPIE

Hydrovolt, spółka zajmująca się recyklingiem zużytych akumulatorów pojazdów elektrycznych, otworzyła w Norwegii swój hub. Jest to obecnie największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów.

Hydrovolt to spółka założona przez szwedzką firmę Northvolt i norweskiego producenta aluminium firmę Hydro. 15 maja spółka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w nowo otwartym zakładzie w Fredrikstad w Norwegii. Otwarcie zakładu było ogłaszane już w 2020 roku.

Jak podaje Hydrovolt w swoim komunikacie prasowym, jest to obecnie największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Jego roczna wydajność ma wynosić 12 000 ton pakietów akumulatorów, co odpowiada około 25 000 akumulatorów do samochodów elektrycznychPrawdopodobnie wydajność na takim poziomie wystarczy do recyklingu całego norweskiego rynku zużytych baterii.

Oczywiście w Europie konieczne jest otwieranie kolejnych tego typu zakładów. Również Hydrovolt bada temat zwiększenia zdolności recyklingu na całym europejskim rynku. Długoterminowe cele szwedzko-norweskiej spółki to recykling 70 000 ton pakietów akumulatorów (około 150 000 jednostek akumulatorów) do 2025 roku oraz 300 000 ton pakietów baterii (około 500 000 jednostek baterii) do 2030 roku.

Northvolt zapowiada, że w pełni zautomatyzowany proces recyklingu umożliwia odzyskanie do 95% materiałów z baterii, w tym tworzyw sztucznych, miedzi, aluminium i tzw. czarnej masy (nikiel, mangan, kobalt i lit). Przykładowo aluminium (pochodzące z recyklingu, do którego potrzeba zaledwie 5% energii początkowej wymaganej do wytworzenia aluminium pierwotnego) zostanie dostarczone do Hydro w celu ponownego wykorzystania w komercyjnych produktach aluminiowych.

Przeczytaj również: Northvolt wyprodukował pierwsze ogniwo do baterii z niklu, manganu i kobaltu pochodzących w 100% z recyklingu

Produkcja akumulatorów z surowców pochodzących z recyklingu

Proszek zawierający nikiel, mangan, kobalt i lit zostanie wysłany do zakładu recyklingu Revolt Ett firmy Northvolt w Skellefteå w Szwecji w celu jego hydrometalurgicznej obróbki. Oczekuje się, że do 2025 roku ilość tej mieszanki osiągnie masę ponad 2000 ton rocznie.

Firma Revolt Ett została utworzona w 2021 roku. Materiały katodowe firmy Revolt Ett zostaną wykorzystane do produkcji nowych ogniw akumulatorowych w Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji. Cel Northvolt w perspektywie do 2030 roku to wykorzystanie w produkcji nowych akumulatorów 50% materiałów pochodzących z recyklingu.

źródło: Hydrovolt